22 популярни грешки в SEO оптимизацията на онлайн магазина

Когато клиентите се свържат със студио DIUS, се извършва одит, който разкрива грешки, допуснати при разработването и попълването на онлайн магазина със съдържание. Нека да разгледаме 22 популярни недостатъка и какво трябва да се вземе предвид при разработването и оптимизирането на виртуален магазин.

1. Статична XML карта

Статична XML карта – екранна снимка

XML карта на сайта се използва за уведомяване на Списък на електронната поща на промишлеността търсачките за актуализации на сайта. Връзката към него е посочена в услугите на търсачката: за Yandex – webmaster.yandex.ru и за Google search.google.com. Благодарение на този файл търсачките получават информация за нови страници и промени в стари и бързо ги обхождат. При структура на сайта от десетки хиляди страници и категории, този инструмент е полезен. XML картата се намира на site.ru/sitemap.xml.

Често срещана грешка е, че картата се генерира при създаване на онлайн магазин и след това не се актуализира. Оказва се, че каталожните и информационните секции се допълват с нова информация, но това не е отразено на картата. Което води до бавно индексиране на сайта или търсачките не знаят за добавените секции.

Препоръчително е периодично да проверявате съдържанието на XML картата след добавяне на информация към уеб ресурса. Актуализирани ли са датите на старите връзки или са се появили нови страници?

2. Спам думи в URL адреса

Спам думи в url – екранна снимка

Когато създавате каталог, препоръчително е да следите формирането на адреси за секции. Например в каталога се продава голяма пица, наречена Crazy Chicken. URL адресът трябва да бъде: razy-chicken. Често думата пица се повтаря няколко пъти:  Адресът се оказва дълъг и спам.

Списък на електронната поща на промишлеността

3. Alt таг за изображения

Alt таг за снимки – екранна снимка

При попълване на продуктови карти, Alt тагът не се добавя или попълва към публикуваните изображения. За уеб администратор това е 15-минутна задача за създаване на скрипт за автоматично добавяне на Alt към снимка. При публикуване на снимка се вмъква таг с името на ястието, например от заглавието h1.

4. Страници, които не са канонизирани
Страници, които не са канонизирани – екранна снимка

На уебсайтовете са предоставени филтри, за да улесните намирането на необходимата ви информация или продукт. Но понякога такива асистенти изпълняват отрицателна роля – генерират подобни страници на уеб ресурс. За да попречите на търсачката да въведе такива страници в базата данни като независими, трябва правилно да конфигурирате каноничните страници. Такива страници показват на търсачките, че са оригинални. За малки обеми това може да се направи не автоматично, а ръчно.

5. Пагинацията на страниците не се взема предвид

Пагинация на страницата – екранна снимка

Някои категории са номерирани с пагинация в долната част સ્લીપ વિશે આંકડા: સંપૂર્ણ માર્ગદર્શિકા на страниците. Ако погледнем странирането повърхностно, ще получим дубликати на първата страница от категорията, а следните позиции ще бъдат идентични на други страници:

заглавие (заглавие);
кратко описание на съдържанието (описание);
друга допълнителна информация.
Решението на този проблем зависи от структурата и функционалността на ресурса. Проблемът се решава чрез добавяне на номера на страницата за пагинация към заглавието. Друго решение е да обедините страници с помощта на атрибута rel=”canonical”. Или използвайте метода за скриване на страници от индексиране при търсене, като използвате правило във файла robots.txt.

За да решат проблема, те често използват „зареждане“ на стоки, докато превъртат страницата надолу, точно както „зареждат“ съобщения в социалните мрежи. Само част от продуктите в каталога се индексират от търсачката. Ето защо е по-добре да комбинирате такова „зареждане“ с пагинация, оптимизирана за търсачките.

6. Неоптимизирани снимки на продукти

Оптимизация на продуктова фотография – екранна снимка

При публикуване на собствени продуктови снимки в продуктови карти, собственикът на онлайн магазина се стреми да направи страницата уникална. Въпреки това, често се допуска грешка и снимката не be numbers е предварително обработена: намаляване на размера и оптимизиране на теглото на снимката. Като качва снимка директно от камерата в продуктовата карта, която тежи десетки мегабайти, администраторът на сайта намалява скоростта на зареждане на страницата. Това се отразява на класирането на уеб ресурс в търсачките, които предпочитат леки, бързо зареждащи се страници. В нашия блог има полезен материал по тази тема – Как да оптимизираме изображения за уебсайт.

Семантика
7. Допълнителна формулировка на исканията
Допълнителна формулировка на исканията – екранна снимка

Някои оптимизатори не изучават задълбочено статистиката на потребителските заявки. Взети са предвид само 20-30 най-популярни. Това води до грешни изчисления, които впоследствие се отразяват на качеството на получения трафик.

Например, хората търсят подови настилки не само чрез заявките „подови настилки“, но и пишат в реда за търсене: „подови настилки“, „покрийте пода“. Ако такива близки заявки за търсене не се вземат предвид, това води до загуба на част от трафика. Често непопулярната формулировка не е конкурентна и страниците стигат до първите страници с резултати от търсене по-бързо. Потенциални посетители на сайта и в резултат на това пропуснати ползи.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *